Psk. Nevin DERMAN KARAKOÇ

Psikolog

SOSYAL MEDYA

RANDEVU OLUŞTUR

  • Diğer Bilgiler
  • Select Date & Time
  • Enter Information
  • Verify Order Details
  • Confirmation

Select Date & Time

Click on a date to see a timeline of available slots, click on a green time slot to reserve it

Diğer Bilgiler

Lütfen gerekli alanları doldurunuz

Select Date & Time

Click on a date to see a timeline of available slots, click on a green time slot to reserve it

Enter Information

Please provide you contact details so we can send you a confirmation and other contact info

Verify Order Details

Double check your reservation details and click submit button if everything is correct

Confirmation

Your appointment has been successfully scheduled. Please retain this confirmation for your record.

Date & Time Selection

Diğer Bilgiler
Date & Time Selection
Customer Information
Verify Booking Details
Appointment Confirmation
May
2024
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
11 Available
27
8 Available
28
8 Available
29
8 Available
30
8 Available
31
5 Available
1
2
11 Available
27
8 Available
28
8 Available
29
8 Available
30
8 Available
31
5 Available
1
2
11 Available
3
8 Available
4
8 Available
5
8 Available
6
8 Available
7
5 Available
8
9
11 Available
10
8 Available
11
8 Available
12
8 Available
13
8 Available
14
5 Available
15
16
11 Available
17
8 Available
18
8 Available
19
8 Available
20
8 Available
21
5 Available
22
23
11 Available
24
8 Available
25
8 Available
26
8 Available
27
8 Available
28
5 Available
29
30
Pick Appointment Time For
Summary
1 Hour
Psikoterapi
Agent
Psikolog Nevin Derman
Location
Si Danışmanlık
Si Danışmanlık, Söğütözü, 2178. Cadde Söğüt İş Merkezi D:No:2, Kat:1, Kapı No:2, Çankaya/Ankara
Psikoterapi

Bağımlılıklarda Psikoterapinin Önemi

Bağımlılıkların tedavisinde psikoterapi önemli bir rol oynamaktadır. Bağımlılıklar, bir maddeye veya davranışa karşı kontrol kaybıyla karakterizedir ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Bağımlılık, genellikle birçok faktörün bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkar, bu faktörler arasında genetik yatkınlık, stres, çevresel etkiler, psikolojik ve sosyal faktörler yer alabilir.

Psikoterapi, bağımlılıkla mücadele eden kişilere, bu davranışı sürdürmelerinin altındaki nedenleri anlamalarına yardımcı olur. Tedavi sürecinde, kişiyle birlikte, bağımlılığın nedenleri ve tetikleyicileri üzerinde çalışılır. Böylece kişi, bağımlılığı kontrol altına almak için daha sağlıklı ve olumlu yollar bulabilir.

Ayrıca, psikoterapi, kişinin bağımlılığı yönetme stratejileri geliştirmesine de yardımcı olabilir. Bu stratejiler arasında duygusal düzenleme, stresle başa çıkma, olumlu bir benlik algısı geliştirme, sosyal destek ağları kurma ve yeniden yapılandırma yer alabilir.

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık, kişinin bir maddeye veya davranışa karşı kontrolünü kaybettiği, istemsiz bir şekilde o maddeye veya davranışa bağımlı hale geldiği bir durumdur. Bağımlılık, vücudun fizyolojik olarak adapte olduğu, yani artan dozlarda maddeye ihtiyaç duyulduğu, toleransın arttığı ve kesildiğinde yoksunluk belirtileri ortaya çıktığı bir durumdur.

Madde bağımlılığı, alkol, uyuşturucu, sigara gibi maddelere olan aşırı ve istemsiz kullanımı içerirken, davranışsal bağımlılık, kumar, teknoloji, internet, yeme bozukluğu gibi davranışlar için kullanılır.

Bağımlılık, genellikle birçok faktörün bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkar. Bu faktörler arasında genetik yatkınlık, stres, çevresel etkiler, psikolojik ve sosyal faktörler yer alabilir.

Bağımlılık Nasıl Ortaya Çıkar?

Bağımlılık, birçok faktörün bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkabilir. Genellikle, kişisel, çevresel, psikolojik ve sosyal faktörlerin etkileşimi, bağımlılık gelişiminde rol oynar.

Kişisel faktörler arasında, genetik yatkınlık, kişilik özellikleri, stresle başa çıkma yeteneği, zihinsel ve fiziksel sağlık durumu yer alır. Örneğin, depresyon, anksiyete bozukluğu veya diğer ruhsal bozukluklar, bağımlılık gelişimine zemin hazırlayabilir.

Bağımlılık, genellikle zaman içinde gelişir. İlk başta, madde veya davranış kişiye keyif verir ve olumlu duygular yaratır. Ancak, zamanla bağımlılık artar ve kişi daha fazla madde veya davranışa ihtiyaç duyar. Bu noktada, kişi artık kontrolünü kaybedebilir ve bağımlılık, hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bağımlılıktan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

ağımlılıktan kurtulmak için öncelikle kişinin bağımlılık yapıcı davranışını tanıması ve kabul etmesi gerekmektedir. Ardından bağımlılıkla mücadele edebilmek için yardım almak ve profesyonel destek almak önemlidir. Bağımlılık türüne göre farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Psikoterapi, bağımlılık tedavisinde önemli bir rol oynar. Terapi sırasında kişinin bağımlılıkla ilgili düşünce ve duygularını anlaması, neden bağımlı olduğunu ve bağımlılığı sürdürmek için kullandığı stratejileri keşfetmesi hedeflenir. Böylece kişi, bağımlılıkla başa çıkmak için daha sağlıklı yollar geliştirebilir.

Bağımlılık tedavisinde kullanılan diğer yöntemler arasında ilaç tedavisi, destek grupları ve davranışsal terapi yer alır. İlaç tedavisi, bağımlılıkla mücadelede kullanılan ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Destek grupları, bağımlılıkla mücadele eden kişilerin bir araya gelerek birbirlerine destek olmalarını sağlar. Davranışsal terapi ise, kişinin bağımlılık yapıcı davranışlarını değiştirerek sağlıklı davranışlar geliştirmesine yardımcı olur.

Psikoterapinin temel amacı, bireyin yaşam kalitesini artırmak, zihinsel ve fiziksel sağlığını korumak,
kendini keşfetmesine yardımcı olmak ve sorunlarla başa çıkmasını sağlamaktır.

Yetişkin Ruh Sağlığı Kategorisinde Psikoterapi Seansları

Si Danışmanlık

Bağımlılıklar Psikoterapi Tedavileri

Si Danışmanlık

Travmalar

Si Danışmanlık

Ayrılık Sonrası Anksiyetesi

Si Danışmanlık

Kaygı-Korku

Si Danışmanlık

Sosyal Fobi

Si Danışmanlık

Depresyon

Si Danışmanlık

Panik Bozukluk-Panik Atak-Korkular

Si Danışmanlık

Morbid Obezite

Si Danışmanlık

Davranış Bozuklukları

Si Danışmanlık

Ruhsal Bozukluklar

Si Danışmanlık

Kişiye Özel Yaşam Yönetimi

Si Danışmanlık

Obsesif Kompulsif Bozukluk- Obsesif Kişilik

Si Danışmanlık

EMDR Terapileri

Psikoterapi, bağımlılıkla mücadele eden kişilere, daha iyi bir yaşam kalitesi ve sağlıklı bir gelecek için önemli bir destek sağlar. Bağımlılık, kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilir ve fiziksel, zihinsel ve sosyal sağlık sorunlarına neden olabilir. Bağımlılık, profesyonel yardım ve destekle tedavi edilebilir. Si Danışmanlık olarak, sizlere profesyonel bir psikoterapi hizmeti sunarak yaşamınızda ihtiyacınız olan destek ve rehberliği sağlıyoruz.

Sİ DANIŞMANLIK- Profesyonel Sağlık Yönetimi

Si Danışmanlık, Klinik tecrübe birikimi ile kişilerin karşılaştıkları problemlerle baş edebilmelerini sağlamak; kişilerin sorun çözme becerilerinin geliştirilmesini sağlamak dolayısı ile kendilerini mutlu hissetmeleri ve güçlü bireyler olarak sosyal yaşamda yerlerini almaları için, profesyonel bir yaklaşımla ve uzman destek ile Ankara / Söğütözü’nde yanınızdayız.
Adres: Söğütözü 2178. Cad. Söğüt İş Merkezi Kat:1, No:2, Çankaya/Ankara 0312 985 06 12

Benim Hikayem

Ömür boyu duamdan eksik etmeyeceğim Gürkan Hocamın sayesinde, 100 kilo verdim. Hemde yemek yiyerek zorlanmadan, açkalmadan

Zafer BeyAnkara

Beni seneler önce tanıyanlar artık başka bir Elif olduğumu söylüyorlar. Ben kendine güvenen ve hayallerini gerçekleştiren biri olmanın haklı gururunu yaşıyorum

Elif HanımAnkara

Diyet yapmayı değil, hayat boyunca doğru saatlerde, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrendim. İnandım azmettim ve muhteşem bu ekiple başarıya ulaştım

Ayşe HanımAnkara

Psikolog ve Psikoterapi Önerileri

Duygusal ve Zihinsel Sağlığımızı korumalıyız çünkü ruh sağlımız için dikkat etmemiz gereken konular bulunmaktadır. Duygusal sağlımız bazı etkenler yüzünden olumsuz etkilenirler  dolayısı ile Psikoterapi konuları için yazılarımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kilo Verme ve Zayıflama Yöntemleri

Profesyonel Sağlık Danışmanlığı

Zayıflama- Diyet-Psikoterapi-Fizyoterapi- Sağlıklı Beslenme