Sıkça Sorulan Sorular

Bilgi ve Destek

Programa Kayıt Olmak için

  1. KAYIT AŞAMASINDAKİ İHTİYAÇLAR NELERDİR?

Kayıt aşamamız kliniğimizde olmaktadır. Gerekli olan en önemli şey kan tahlillerinizdir. Son 3 ay içerisinde yapılmış olan kan tahliliniz yeterli olacaktır. Şayet günü geçmişse ya da elinizde kan tahlili yoksa sizden 15 gün içerisinde kan tahlili yaptırmanızı beklemekteyiz.
Sürecin devamlılığı en önemli adımlardandır. Kliniğimizdeki diyetisyen kontrolleriniz ve Dr. Gürkan Kubilay ile olan görüşmeleriniz ile tedavinizin ilerleyiş seyri belirlenmektedir.

Danışanlarımıza süreç başında özellikle söylediğimiz şey kilo artışı bir anda olmadığı gibi, verme süreci de hızlıca olmayacaktır. Bu tedavi süreci kendi sağlıkları için yapacakları büyük bir yatırım olacaktır. Sağlıklı beslenme düzenini öğrenmiş ve uyguluyor olmak yaşlanma sürecini, hayat standartlarını, yorgunluk durumlarını olumlu anlamda destekleyecektir.

Beslenme- Zayıflama

AKŞ, İNSÜLİN, SGOT, SGPT, FT3, FT4, TSH, TOTAL KOLESTEROL, HDL KOLESTEROL, LDL KOLESTEROL, TRIGLISERID, ÜRİK ASİT, ÜRE, HEMOFRAM, HOMO INDEX, MAGNEZYUM, B12, D VİTAMİNİ

Az yiyen kilo alır, çok yiyen kilo verir. Cims yönteminin temel cümlelerinden biridir. Sık beslenmenin yanı sıra besinlerimizin örüntüsünü ayarladığımızda kan şekeri dengesini sağlarız. Bu sayede anlık açlıklar yaşanmaz. Ve düzenli kilo verebiliriz. Ancak az yemek yemek kan şekerinde düzensizlikler yaratacağından gün sonunda yeme atakları yaşanabilir. Bu şekilde de kilo verilme durumu güçleşir.

Bu mümkün değildir. Bağırsak bakterilerinin artışı alınan besinin kalorisi değil kalitesi ile doğru orantılıdır.

Ara öğünleri düzenli yapmak kişilerin kan şekerini dengeleyerek ani açlık yaşamalarını önler. Bu sayede bir sonraki öğüne olan yaklaşımımız daha güvenli olur ve ağırlık yönetimi sürecimiz başarılı ilerler.

Tedavi süresinin devamlılığı önemlidir. Erken bırakıldığında tedavi yarım kalmaktadır. Bu sebeple de verilen kilonun fazlasının geri alınımı yaşanabilir. Tedavi süresi bitirilmediğinde besin haritalaması yapılamaz.

Bu sorunun cevabı kişiye özgüdür. Herhangi birinin buna net cevap vermesi doğru olmaz. Liste uyumu, metabolizma hızı, sahip olunan kronik ya da otoimmün hastalıklar ve bunun yanında kullanılan ilaçlar ve stres faktörü gibi birçok parametre bulunmaktadır. Kilo verme hızı kişiye ve metabolizmasına özgüdür.

Sizin tartıdaki ağırlıklarınız bizim için çok bir şey ifade etmez. Bizim ideal kilo dediğimiz bir aralıktır aslında. Bu aralık da sizin ilk geldiğiniz ölçümde yağ aralığı olarak önümüze gelir. Örneğin; vücut bize o ölçüm sırasında sizin 10-20kg arası yağ oranınızın normal olduğunu söylerse ve sizin 35 kg yağınız varsa, bizim ilk amacımız bu 25 kg yağı 20 kg olan üst sınırın altına çekmek olur. diyelim ki 18 kg yağa düştünüz ve bu kiloda bu yağda üst üste 2 seansta her şeyi düzgün yapmanıza rağmen vücut 1 gr dahi yağ vermiyorsa bu, tedavinin kilo anlamında bitmesi gerektiğinin işareti olur.

Dünya Sağlık örgütü bu konuda net açıklamada bulunur. Siz 100 kg bir kadınsanız, asla ayda 2 kilodan fazlasını vermemelisiniz. (bu erkeklerde 3,5 kilodur.) O kiloyu bir daha almamanız için bu şekilde ilerlemeniz gerekir.

Kesinlikle kas miktarının artmasına yönelik tedavi yaparız; çünkü kas demek metabolizma demektir, yediklerinizi daha kolay yakmak demektir. Erkekler kadınlardan daha kaslı oldukları için daha çok kilo verirler. Dolayısıyla bizim tedavilerimizdeki en güzel nokta, kişi 50-60 kg verir, ama asla kas kaybetmez. Bu sayede de tedaviden sonra da kilo vermeye devam eder.

6 ayda bir tahliller yenilenir; ama bazı durumlarda 2 ayda bir yada 9 ayda bir istediğimiz de olabiliyor.

İnsülin direnci için verilen ilaca en az 1 yıl devam edilir. ilaç kutusu bitse dahi yenisini almanız gerekir, bu sebeple biz size bırakın demediğimiz sürece ilacı almalısınız.

Beslenme Zayıflama

Bunun 2 nedeni olabilir. 1. kilo alırken durduğunuz noktalarda vücut kilo verirken de durur, yani orayı hatırlar. 2. Bazen verdiğimiz listelerle metabolizma arasında uyumsuzluk yaşanır ve vücut ters cevap verir. İşte bu noktada biz listenizle vücudun verdiği cevaba göre tespit yapar, daha sonra ne yanlışlar yaptığınızı söyleriz.

Yürümek size kilo vermeniz için değil, su içmekle beraber gelecekte kilonuzu korumak için verdiğimiz bir aktivitedir.

Tatile çıkmadan 1 hafta öncesinde kendi klinik danışmanınıza danışırsanız o gideceğiniz yere ve size uygun olan yeni listeleri sağlayacaktır.

herkesin metabolizması farklıdır. Bu sebeple herkes kendine uygun listeyi uygularsa doğru zayıflar ve en önemlisi geri almaz. O yüzden böyle bir hata yapılmaması gerekir.