Plank Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fitness yaparken, çalıştırılması gereken olmazsa olmaz kas gruplarından bir tanesi de karın kaslarımızdır. Abdominal kaslarımız, hem estetik olarak güzel bir görünüş sağlarken hem de vücudumuzu ayakta tutmada çok önemli rol oynayan bir kas grubumuzdur. Bu kas gruplarını çalıştırmak için de birçok faklı egzersiz hareketi bulunmaktadır.  Bu hareketlerden bir tanesi de plank hareketidir.

Bu egzersiz türü, tüm karın kaslarımızı çalıştırmaktadır. Tüm bu karın kasları oblikleri de içine almaktadır. Oblik kaslar göğüs kafesinin alt yanlarında bulunan kaslardır. Tüm bunların yanında alt karın kaslarını da çalıştırır. Tüm bu kasları çalıştırması sebebi ile neredeyse tüm bölgeye yönelik olarak yağılan kasrın kaşları egzersizlerinin yerini tutabilmektedir.  Toplum arasında zorluğu ile bilinmektedir. Uygulaması çok komplike olmayan ancak devamlılığı zor olan bir harekettir.

Plank Hareketinin Faydaları Nelerdir?

Bu hareket zor olduğu kadar, faydalı olan harekettir. Plank hareketi başlıca olarak yüksek enerji harcatan ve kilo vermede de etkili olan bir harekettir. Plank hareketi sadece enerji harcamada değil aynı zamanda kişilerin postür bozuklarının da düzelmesinde rol oynamaktadır. Postür için önemli hareket olan egzersiz, kişinin core bölge denilen karın kası bölümünü tümüyle güçlendirecektir.

Tümüyle güçlenmiş olan karın kasları kişinin kambur durma eğilimini düzeltecektir. Aynı zamanda karın kasları güçlenmiş kişilerin bel bölgesine binen yük de azalacağı için bel ağrıları bulunan kişilerde de etkili olacaktır. Bel ağrılarının esas sebeplerinden olan karın kası güçsüzlüğü için bire bir olan plank hareketi kişinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Karın kaslarının hızlı şeklide güçlenmesini sağlayan plank, aynı zamanda estetik görünüş için faydalıdır.

Plank Hareketinin Zararı Var Mıdır?

Bu hareket, yüksek enerji ve zorlanma gerektiren harekettir. Bu nedenle de uygulaması dikkati olmalıdır. Kişinin kendini çok fazla zorlaması sakatlıkları beraberinde getirebilmektedir. Kronik rahatsızlıkları olan kişilerde, fazla harcanan enerji ve beraberindeki fiziksel zorlanma istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Kronik rahatsızlığı olan kişilerin bu hareketi uygulamadan önce uzmanlara başvurması önerilmektedir. Yeni başlayan kişilerin uzmanlar ile birlikte çalışma yapması daha sağlıklı ve güvenli olmaktadır. Sonuç olarak plank hareketinin zararlarına oranlara yararları çok daha fazladır.

Sİ DANIŞMANLIK- Profesyonel Sağlık Yönetimi

Si Danışmanlık, Klinik tecrübe birikimi ile kişilerin karşılaştıkları problemlerle baş edebilmelerini sağlamak; kişilerin sorun çözme becerilerinin geliştirilmesini sağlamak dolayısı ile kendilerini mutlu hissetmeleri ve güçlü bireyler olarak sosyal yaşamda yerlerini almaları için, profesyonel bir yaklaşımla ve uzman destek ile Ankara / Söğütözü’nde yanınızdayız.
Adres: Söğütözü 2178. Cad. Söğüt İş Merkezi Kat:1, No:2, Çankaya/Ankara 0312 985 06 12

Benim Hikayem

Ömür boyu duamdan eksik etmeyeceğim Gürkan Hocamın sayesinde, 65 kilo verdim. Hemde yemek yiyerek zorlanmadan, açkalmadan

Zafer BeyAnkara

Beni seneler önce tanıyanlar artık başka bir Elif olduğumu söylüyorlar. Ben kendine güvenen ve hayallerini gerçekleştiren biri olmanın haklı gururunu yaşıyorum

Elif HanımAnkara

Diyet yapmayı değil, hayat boyunca doğru saatlerde, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrendim. İnandım azmettim ve muhteşem bu ekiple başarıya ulaştım

Ayşe HanımAnkara

Sağlıklı Yaşam Merkezi

Zayıflama- Diyet-Psikoterapi-Enerji Terapi- Fizyoterapi- Pilates- Sağlıklı Beslenme

Çözüm Ortaklarımız

WeCreativez WhatsApp Support
Destek Ekibimiz Sorularınızı yanıtlamak için kişisel bilgilerinize ihtiyaç duyabilirler. Onaylıyorsanız Görüşmeye devam edebilirsiniz.
Size Hangi Konuda Yardımcı Olmamızı İstersiniz?