Lifli Gıda Tüketimi Neden Önemlidir?

Bilindiği üzere lifli (posalı) gıdaların, vücut için oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Günlük olarak, bu besin maddeleri ağırlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Çoğu diyet programının içinde bu gıdalar bulunmaktadır. Peki lifli gıda tüketimi neden önemlidir?

Posalı gıdalar, özellikle sindirim sistemi için bir mihenk taşı gibidir. Sindirim sistemine olan faydalarının yanında, içlerinde bulunan besin kaynakları sayesinde vücut için de çok faydalıdır. Posalı besin maddeleri, ulaşılması zor olan veya fiyatları çok pahalı olan ürünler de değillerdir. Her mağazada bulunabilen ürünlerdir. Ayrıca her cebe uygun ürünlerdir. Tüketimleri de oldukça kolaydır. Posalı besin maddeleri ağırlıklı beslenen kişilerin, genellikle daha sağlıklı oldukları ve daha az hastalığa yakalandıkları görülmektedir. Bu gıdaların yanında tüketilen sıvı içerikli besin maddelerinin tüketimi, sindirim sistemi için çok faydalı olacaktır.

Lifli Gıda Tüketimi Neden Önemlidir?

Lifli gıdalar, genel olarak sindirim sistemine binecek yükü hafifletmektedir. Diğer bir özelliği de sindirim sitemine binen yükü hafifletirken sindirimi hızlandırmaktadır. Hızlanmış olan sindirim, lifsiz olarak tüketilmiş besinlerin de sindirimini kolaylaştırmaktadır. Sindirim hızlandığı zaman insanlarda kilo verme eğilimi hızlanacaktır. Kilo vermek isteyen kişilerin lifli gıda tüketimine önem vermesi gerekmektedir. Ayrıca bu özelliklere sahip ürünlerle zengin diyet listeleri oluşturmaları çok etkili olacaktır.

 

Sindirim sisteminin yavaşlığından şikayet eden kişiler, genellikle lifli gıdalardan yoksun beslenen kişiler olmaktadır. Posalı besin maddeleri, özellikle bağırsak hareketlerini de düzene sokmakta çok önemlidir. Düzene giren bağırsak hareketleri kişide kronik hastalıkların görülme sıklığını azaltacaktır. Hali hazırda kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin de hastalıklarında gerileme görülebilmektedir. Şeker, tansiyon, tiroid ve özellikle kolesterol gibi beslenmeye bağlı oluşmuş olan hastalıkların tedavisinde çok etkin bir rol oynamaktadır.

Kilo vermede etkili olan lifli gıda tüketimi, aynı zamanda kilosunu korumak isteyen kişiler için de çok faydalı olacaktır. Sindirimi hızlandırmanın yanı sıra acıkma hissinin de gecikmesini sağlamaktadır.

Lifli Gıdalar Nelerdir?

Her yerde ulaşılabilen gıdalardan oluşmaktadır. Bunlar;

-Tam tahıllı ekmekler,

-Çavdar ekmeği,

-Barbunya,

-Elma,

-Yulaf,

-Baklagiller,

-Kuruyemişler veya

-Sebzeler gibi birçok besin maddeleridir.

Posalı besin maddelerinin tüketim sıklığı her öğüne dağıtılmalıdır. Lifli beslenmek isteyen kişiler, rahatlıkla istediği besinlere ulaşabilmekte ve beslenme düzenlerine rahatlıkla bu besinleri ekleyebilmektedir. Bu besin maddeleri ağırlıklı diyetler, ürünlerinin ulaşılabilirliği sayesinde de tercih edilmektedir.

Sİ DANIŞMANLIK- Profesyonel Sağlık Yönetimi

Si Danışmanlık, Klinik tecrübe birikimi ile kişilerin karşılaştıkları problemlerle baş edebilmelerini sağlamak; kişilerin sorun çözme becerilerinin geliştirilmesini sağlamak dolayısı ile kendilerini mutlu hissetmeleri ve güçlü bireyler olarak sosyal yaşamda yerlerini almaları için, profesyonel bir yaklaşımla ve uzman destek ile Ankara / Söğütözü’nde yanınızdayız.
Adres: Söğütözü 2178. Cad. Söğüt İş Merkezi Kat:1, No:2, Çankaya/Ankara 0312 985 06 12

Benim Hikayem

Ömür boyu duamdan eksik etmeyeceğim Gürkan Hocamın sayesinde, 65 kilo verdim. Hemde yemek yiyerek zorlanmadan, açkalmadan

Zafer BeyAnkara

Beni seneler önce tanıyanlar artık başka bir Elif olduğumu söylüyorlar. Ben kendine güvenen ve hayallerini gerçekleştiren biri olmanın haklı gururunu yaşıyorum

Elif HanımAnkara

Diyet yapmayı değil, hayat boyunca doğru saatlerde, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrendim. İnandım azmettim ve muhteşem bu ekiple başarıya ulaştım

Ayşe HanımAnkara

Sağlıklı Yaşam Merkezi

Zayıflama- Diyet-Psikoterapi-Enerji Terapi- Fizyoterapi- Pilates- Sağlıklı Beslenme

Çözüm Ortaklarımız