Aralıklı Oruç Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde, birçok beslenme düzeni karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan bazıları kilo verme amaçlı, bazıları ise sağlıklı beslenme ve sağlıklı olma amaçlı kullanılmaktadır. Aralıklı oruç, bu beslenme düzenleri arasında yer almaktadır.

Aralıklı Oruç Nedir?

Yöntemin temel mantığı, vücuda herhangi bir enerji verici madde sokmadan, vücudun depolarındaki besinleri kullanmaktır. Yöntemle ilgili bazı araştırmalarda vücudun içindeki toksinler, yani vücuda uzun vadede zarar verebilecek maddelerin de vücuttan atıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Sağlıklı beslenme yanında iyi bir detoks yöntemi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Aralıklı oruca başladıktan sonra enerji artışları rahatlıkla görülmektedir.

Aralıklı orucun temel amacı, açlığın etkisi ile vücutta depolanan ve günlük tüketilen besinler dolayısıyla kullanılamayan depoların kullanılmasını sağlamaktır. Bu şekilde hem istenilmeyen kilolardan kurtulmayı sağlarken hem de vücutta bir detoks etkisi oluşturmaktadır. Günümüzde, eski tip az yiyerek, çok öğün tüketme şeklindeki diyetlerin çok etkili olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzun süreli açlıkların ise kilo vermede çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

 

 

Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Çok farklı uygulama yöntemi bulunmaktadır. 12 saat üzeri katlanılan açlıkların hepsi bu oruca dahildir. Aralıklı oruç yapacak olan kişiler, başlangıçta daha kısa sürelerle başlayarak vücudunu alıştırmalıdır. Bir anda yapılan uzun süreli açlıklar kişiyi zorlayabilmektedir. Bu yöntem konusunda deneyimli olan kişiler, 24 saat ve daha fazla süre için oruç tutabilirler.

Bu yöntemi uygularken, normal ramazan orucundan farklı olarak su içilebilmekte ve şeker düşmelerine karşın limonlu su tüketilebilmektedir. Su, limonlu su, kahve, sade soda ve şekersiz çay gibi içecekler dışında bir şey tüketilmemelidir.

Aralıklı Oruç Çok Fazla Açlığa Neden Olur Mu?

Düşünüldüğünün aksine kişide enerji düşüklüğü veya yorgunluk oluşturmamaktadır. Kişiyi daha zinde tutarak enerjisini arttırabilmektedir. Uzun süreli aralıklı orucu uygulayan kişilere sorulduğunda, çok fazla açlık çekmediklerini, hatta orucun bir süresinden sonra yemek yemenin akıllarına bile gelemediğini söylemektedirler. Çok fazla açlıktan şikâyet eden kişiler için oruca başlamadan önce yumurta gibi tok tutucu besinler tüketmesi önerilebilmektedir. Oruca başladıktan sonra kişi çok acıkıyor ise sade, şekersiz bir kahve ile açlığını geçiştirebilmektedir. Daha sonra oruca devam edebilmektedir.

Aralıklı Oruç İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu yöntem ile kilo verilirken spor yapacak kişilerin kendilerini fazla zorlamaması gerektiği söylenmektedir. Çocuklar için kullanılması önerilmemektedir. Bu yöntemi uygulamadan önce, kronik rahatsızlığı ve ileri yaş olan kişiler uzman görüşü almalıdır. Ayrıca, aç kalınca kendini iyi hissetmeyen kişiler, uzman bir sağlık porfesyoneline başvurarak süreci yönetmelidir.

 

Sİ DANIŞMANLIK- Profesyonel Sağlık Yönetimi

Si Danışmanlık, Klinik tecrübe birikimi ile kişilerin karşılaştıkları problemlerle baş edebilmelerini sağlamak; kişilerin sorun çözme becerilerinin geliştirilmesini sağlamak dolayısı ile kendilerini mutlu hissetmeleri ve güçlü bireyler olarak sosyal yaşamda yerlerini almaları için, profesyonel bir yaklaşımla ve uzman destek ile Ankara / Söğütözü’nde yanınızdayız.
Adres: Söğütözü 2178. Cad. Söğüt İş Merkezi Kat:1, No:2, Çankaya/Ankara 0312 985 06 12

Benim Hikayem

Ömür boyu duamdan eksik etmeyeceğim Gürkan Hocamın sayesinde, 65 kilo verdim. Hemde yemek yiyerek zorlanmadan, açkalmadan

Zafer BeyAnkara

Beni seneler önce tanıyanlar artık başka bir Elif olduğumu söylüyorlar. Ben kendine güvenen ve hayallerini gerçekleştiren biri olmanın haklı gururunu yaşıyorum

Elif HanımAnkara

Diyet yapmayı değil, hayat boyunca doğru saatlerde, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrendim. İnandım azmettim ve muhteşem bu ekiple başarıya ulaştım

Ayşe HanımAnkara

Sağlıklı Yaşam Merkezi

Zayıflama- Diyet-Psikoterapi-Enerji Terapi- Fizyoterapi- Pilates- Sağlıklı Beslenme

Çözüm Ortaklarımız