İYİ BİR EBEVYN OLMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİ

Daha mutlu, sağlıklı ve daha başarılı çocuklar yetiştirmek için nasıl bir yol izlenmeli:
Sevgi ve şefkat: Çocuklara en temelde sevgi, şefkat, güven ihtiyaçlarının koşulsuz karşılanması ve ebeveynlerin sorunlar karşısında stresi iyi yönetebilme becerisi önemlidir.
Çocuğunuza sevginizi ifade edin ona hissettirin, gösterin. Çocuklarınızın sizin tarafınızdan sevildiklerini bilmeleri gerekir; çocuğunuza sarılın, öpün, kucaklayın.
Bağımsızlaşma ve özgüven; Kendine güvenen ve kendine yeterli bir birey olması için cesaretlendirin, saygılı ve sakin davranın. Çocuğunuzu dinleyin, ihtiyaçlarına ve sorularına zamanında cevap verin veya açıklayıcı konuşma yapın, tepkisel davranmayın ve çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmeye çalışın.
Eğitim ve öğrenme: Onun öğrenmesini desteklemeli, ona bu konuda model olmalı, eğitim ve okuma fırsatları sağlamalısınız. Baskıcı, cezalandırıcı, korkutma, azarlama ve tehditkar olmadan ders çalışmasına yardımcı olmak, merak duygusunu uyandırarak anlamaya çalışmasını sağlamalısınız.
Davranış yönetimi: Çocuğunuz iyi, doğru bir şey yaptığında ödüllendirmekten çekinmeyin. Hatalarını, sınırlarını da bilmesi, kendisine ve çevresine zarar verecek davranışlardan kaçınması konusunda çocuğun davranış, disiplin ve otokontrol kazanması sağlanmalı. Fiziksel ve psikolojik şiddetten kesinlikle uzak tutmak, maruz bırakmamak ve tanık olmamasını sağlamak çok önemli çünkü söylenenden çok gördüğünü unutmaz, yaşadığını öğrenir yapar.
Güvenlik: Çocuğunuzu korumak için tedbir almalı, çocuğunuzun yaptıklarından ve arkadaşlarından haberdar olmalı, çocuğunuzun konuşmasına ve anlatmasına izin vermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sİ DANIŞMANLIK- Profesyonel Sağlık Yönetimi

Si Danışmanlık, Klinik tecrübe birikimi ile kişilerin karşılaştıkları problemlerle baş edebilmelerini sağlamak; kişilerin sorun çözme becerilerinin geliştirilmesini sağlamak dolayısı ile kendilerini mutlu hissetmeleri ve güçlü bireyler olarak sosyal yaşamda yerlerini almaları için, profesyonel bir yaklaşımla ve uzman destek ile Ankara / Söğütözü’nde yanınızdayız.
Adres: Söğütözü 2178. Cad. Söğüt İş Merkezi Kat:1, No:2, Çankaya/Ankara 0312 985 06 12

Benim Hikayem

Ömür boyu duamdan eksik etmeyeceğim Gürkan Hocamın sayesinde, 65 kilo verdim. Hemde yemek yiyerek zorlanmadan, açkalmadan

Zafer BeyAnkara

Beni seneler önce tanıyanlar artık başka bir Elif olduğumu söylüyorlar. Ben kendine güvenen ve hayallerini gerçekleştiren biri olmanın haklı gururunu yaşıyorum

Elif HanımAnkara

Diyet yapmayı değil, hayat boyunca doğru saatlerde, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrendim. İnandım azmettim ve muhteşem bu ekiple başarıya ulaştım

Ayşe HanımAnkara

Sağlıklı Yaşam Merkezi

Zayıflama- Diyet-Psikoterapi-Enerji Terapi- Fizyoterapi- Pilates- Sağlıklı Beslenme

Çözüm Ortaklarımız