KANSER TANISI ALMIŞ HASTA YAKINLARI NELERE DİKKAT ETMELİ

Hastalık tanısı aldıktan sonra hasta ve hasta yakınları açısından oldukça zorlu ve stresli bir süreç başlamış olur. Bu zorlu süreçte hasta ve hasta yakının morali ve tedavi motivasyonu oldukça önem kazanır.

Hastalık sürecinde destek alan hasta yakınlarının, yaşadıkları sıkıntı ve sorunlarla daha iyi baş etme mekanizması geliştirdiklerini biliyoruz. Çünkü hastaya bakım veren kişinin zaman geçtikçe gücü tükenir ve kendisini ihmal ettiği gibi diğer aile bireylerini de ihmal ettiğinin farkında olmayabilir. Bu durum yıllar içinde başka sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Hastalık tanısının kabullenilmesi aşaması ile tedavi sürecindeki zorlu yolculukta kendi sağlığınıza ve moralinize dikkat etmeniz gerekmektedir;

  • Öncelikle psikolojik yardım ve destek almaktan çekinmeyin. Ayrıca ihtiyacınız olduğunda aile bireylerinden yardım isteyebilirsiniz.
  • Bu süreçte yeterli ve dengeli beslenin, yorulduğunuzda dinlenin, günlük uykunuzu olabildiğince almaya çalışın; ihtiyaç halinde nöbetleşerek hastanızın kontrolünü yapabilirsiniz.
  • Aktivitelerinizi planlayın, hastanın yanında sürekli kalmanız gerekiyorsa hastanız uyurken ya da rahat olduğunda kısa yürüyüşler yapın, kendi fiziksel bakımınıza mutlaka zaman ayırın örn. bonyo, yemek, özbakım vb.
  • Sosyal hayatınızdan mümkün oldukça kopmayın, kısa da olsa arkadaşlarınızla akrabalarınızla görüşün, sohbet edin bu sizin rahatlamanızı sağlar.
  • Ayrıca sizinle aynı sorunları yaşayan diğer hasta yakınları ile bir araya gelip konuşmak ve farklı deneyimler hakkında bilgi almak faydalı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sİ DANIŞMANLIK- Profesyonel Sağlık Yönetimi

Si Danışmanlık, Klinik tecrübe birikimi ile kişilerin karşılaştıkları problemlerle baş edebilmelerini sağlamak; kişilerin sorun çözme becerilerinin geliştirilmesini sağlamak dolayısı ile kendilerini mutlu hissetmeleri ve güçlü bireyler olarak sosyal yaşamda yerlerini almaları için, profesyonel bir yaklaşımla ve uzman destek ile Ankara / Söğütözü’nde yanınızdayız.
Adres: Söğütözü 2178. Cad. Söğüt İş Merkezi Kat:1, No:2, Çankaya/Ankara 0312 985 06 12

Benim Hikayem

Ömür boyu duamdan eksik etmeyeceğim Gürkan Hocamın sayesinde, 65 kilo verdim. Hemde yemek yiyerek zorlanmadan, açkalmadan

Zafer BeyAnkara

Beni seneler önce tanıyanlar artık başka bir Elif olduğumu söylüyorlar. Ben kendine güvenen ve hayallerini gerçekleştiren biri olmanın haklı gururunu yaşıyorum

Elif HanımAnkara

Diyet yapmayı değil, hayat boyunca doğru saatlerde, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrendim. İnandım azmettim ve muhteşem bu ekiple başarıya ulaştım

Ayşe HanımAnkara

Sağlıklı Yaşam Merkezi

Zayıflama- Diyet-Psikoterapi-Enerji Terapi- Fizyoterapi- Pilates- Sağlıklı Beslenme

Çözüm Ortaklarımız